Σάββατο 25 Ιουνίου 2011

Assen MotoGP Αγώνας: Πρωτιά για τον Spies!

Σημαδιακή νίκη για τον ίδιο και την Yamaha

O Ben Spies κέρδισε στo Assen και δεν υπήρχε καλύτερος τρόπος για να γιορτάσει ο ίδιος και η ομάδα της Yamaha τα 50 χρόνια παρουσίας της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Αν αναλογιστούμε ότι αυτή ήταν και η πρώτη (και άνετη, μάλιστα) νίκη του Αμερικανού αναβάτη στο MotoGP μάλλον δεν μπορούμε να φανταστούμε καλύτερη εξέλιξη.

Ο Spies ξεκίνησε από την δεύτερη θέση της εκκίνησης και ήδη στο τέλος του πρώτου γύρου ήταν κατά 2.589 δευτερόλεπτα εμπρός από τους υπόλοιπους οδηγούς. Οδήγησε πολύ καλά σε όλη τη διάρκεια του Grand Prix και η καρό σημαία τον βρήκε να πανηγυρίζει έντονα και κατά 7.697 δευτερόλεπτα εμπρός από τον Casey Stoner.

O Αυστραλός οδηγός της Ηonda αυτή τη φορά έδειξε να μην μπορεί να βρει τον ρυθμό του και να ακολουθήσει τον Spies. Έτσι προτίμησε τη σιγουριά και τους 20 βαθμούς της δεύτερης θέσης. Πίσω του τερμάτισε ο ομόσταυλός του Andrea Dovizioso, o οποίος έδειχνε να χάνει σε ρυθμό από τα μισά του αγώνα και έπειτα, χωρίς ωστόσο να απειληθεί.

Από ποιον; Από τον Valentino Rossi που τερμάτισε 4ος, με διαφορά 30.684 δευτερόλεπτα από τον Spies. O Ιταλός αναβάτης της Ducati σημείωσε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στον πρώτο του αγώνα με την GP11.1, παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε στις δοκιμές με τις ρυθμίσεις της.

Ο Rossi έκανε μια πολύ καλή εκκίνηση και από 11ος που ήταν στην αφετηρία, βρέθηκε 5ος στο τέλος του πρώτου γύρου. Τότε άρχισε να μάχεται με τον Cal Crutchlow για την τέταρτη θέση την οποία πήρε τρεις γύρους μετά.

Ο Crutchlow τα πήγαινε καλά ώσπου φθάρθηκε το εμπρός ελαστικό της μοτοσυκλέτας του και μπήκε στα πιτς για να το αντικαταστήσει και επέστρεψε στη πίστα (τελικώς τερμάτισε 14ος).
Στην πέμπτη θέση ήταν ο Nicky Hayden και στην έκτη ο Jorge Lorenzo. Ο αγώνας του Ισπανού καταστράφηκε όταν στον πρώτο γύρο έπεσε πάνω του ο Marco Simoncelli. Και οι δύο βρέθηκαν κάτω αλλά κατάφεραν να συνεχίσουν. Μάλλον θα έχουμε συνέχεια στο θέμα… Έβδομος ήταν ο Colin Edwards, όγδοος ο Hiroshi Aoyama, ένατος ο Simoncelli και στη 10η θέση ο Toni Elias. Tέλος να πούμε ότι οι Randy de Puniet και Karel Abraham ήταν άτυχοι καθώς έπεσαν και δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν.