Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2011

Valencia Aγώνας: O Spies έχασε, ο Stoner κέρδισε

Ο Αγώνας δεν τελειώνει ποτέ, πριν πέσει η καρό σημαία”, λέει ένα παλιό αλλά πάντα επίκαιρο αγωνιστικό ρητό. Και αυτό το βίωσε απόλυτα ο Ben Spies, στον σημερινό τερματισμό του Grand Prix της Βαλένθια, όταν είδε δίπλα του την Honda του Casey Stoner να περνά την γραμμή του τερματισμού 15 χιλιοστά του δευτερολέπτου πριν την δική του Yamaha.

Ο Αμερικανός ήταν για πολύ ώρα στην 4η θέση του Αγώνα και όταν άρχισε να βρέχει στους τελευταίους γύρους πέρασε μπροστά από τους Pedrosa, Dovizioso, για να αντικρίσει ξαφνικά τον Stoner, που εντωμεταξύ, μη έχοντας αναφορά είχε κόψει υπερβολικά και είχε χάσει μια διαφορά 9.8'' δευτερολέπτων. Μάλιστα εκείνη τη στιγμή έκανε ένα λάθος σε ένα κατέβασμα ταχύτητας και ο Spies βρέθηκε πρώτος.

Στον τελευταίο γύρο κράτησε τη διαφορά του στα 8 δέκατα του δευτερολέπτου στις τρεις πρώτες ενδιάμεσες χρονομετρήσεις – διαφορά σημαντική – και του έμεναν τρεις στροφές για να πάρει την 2η φετινή του νίκη.

Στην τελευταία στροφή όμως, ίσως από την αγωνία του, ίσως επειδή δεν εήξερε που ακριβώς ήταν ο αντίπαλός του, έκλεισε κάπως την γραμμή του στην είσοδο της 14, της αριστερής κλειστής στροφής που βγάζει στην ευθεία εκκίνησης τερματισμού. Αναπόφευκτα η γραμμή του άνοιξε στην έξοδο, η επιτάχυνση με την 2η ταχύτητα στο κιβώτιο διακόπηκε από το κοντρόλ σούζας που χρειάστηκε να ενεργοποιηθεί, πατώντας άτσαλα πάνω στο κερμπ και ο Αυστραλός που ακολουθούσε ξαφνικά είδε μπροστά του μια εξαιρετική γραμμή στην έξοδο, η 1η που χρησιμοποιεί σε αυτήν την στροφή απέδωσε και την ώρα που άλλαξε σε 4η πέρασε την γραμμή του τερματισμού για να γράψει την 10η φετινή του νίκη, την 33η της καριέρας του και να τελειώσει έτσι δυναμικά την καλύτερη χρονιά του.

Στην τριπλή μάχη που δινόταν για την 2η θέση, πίσω από τον Spies τελικά τερμάτισε ο Andrea Dovizioso που έτσι ανέβηκε στο βάθρο για τελευταία φορά με την Honda, μετά από 10 χρόνια μαζί της και παράλληλα πήρε το #3 στο Πρωτάθλημα από τον Dani Pedrosa που μάλιστα έχασε και την 4η θέση, από τον Βρετανό Cal Crutchlow που έτσι έκανε τον καλύτερο Αγώνα του φέτος.

Αν κάποιος έλεγε στον 30χρονο Katsuyuki Nakasuga ότι στην δεύτερη του συμμετοχή σε Αγώνα MotoGP θα έβγαινε 6ος, τουλάχιστον θα τον περνούσε για τρελό! Όμως ο Ιάπωνας το κατάφερε, εκμεταλλευόμενος βέβαια το συμβάν της πρώτης στροφής του Αγώνα:

Ο Bautista κάνει λάθος φρενάρισμα, πέφτει στην πίσω ρόδα του Dovi, χάνει το μπροστινό του και πέφτοντας παρασύρει τον Valentino Rossi, που με τη σειρά του παρασύρει τον Randy De Puniet και ο τελευταίος του ντόμινο ήταν ο Nicky Hayden. 4 οδηγοί λοιπόν έξω και ο Nakasuga 6ος, με τον άλλο έκτακτο συμμετέχοντα, τον Josh Hayes στην 7η θέση.

Ο Karel Abraham που τερμάτισε τελικά 8ος, είχε νωρίτερα μια πτώση, όταν στη μάχη του με τον Crutchlow ακούμπησε την πίσω ρόδα του Βρετανού, υπό κλίση. Έτσι έχασε και τον Τίτλο του “Rookie of the Year”, που πήγε στον πρώην Παγκόσμιο Πρωταθλητή των Supersport.

O Loris Capirossi στον τελευταίο του 328ο Αγώνα της καριέρας του, τερμάτισε 9ος, αφού πάλεψε πριν την βροχή για την 7η θέση.